ایران کشوری در جنوب غربی آسیا در منطقهٔ مشهور به خاورمیانه است. نام رسمی آن جمهوری اسلامی ایران و پایتخت آن تهران است. مساحت اين کشور 1٬648٬195 کيلومتر مربع است و بر پایه آمار سال 1385 (هجری خورشیدی) حدود 70 میلیون و 472 هزار نفر جمعیت دارد.

در شمال با ارمنستان ، آذربایجان و ترکمنستان، از شرق با افغانستان و پاکستان ، در غرب با ترکیه و عراق مرز زمینی و همچنین دارای مرز دریایی در شمال با دریای خزر و در جنوب با خلیج فارس و دریای عمان است، که دو منطقه نخست از مناطق مهم تولید نفت و گاز در جهان هستند.

نظام سیاسی ایران برپایه قانون اساسی مصوب 1979 (میلادی) (1358/بازنگری 1368) پایه ریزی شده‌است. بالاترین جایگاه رسمی ایران پس از انقلاب ، ولایت فقیه است که در حال حاضر در اختیار سید علی خامنه‌ای است. اسلام دین رسمی، تشیع مذهب رسمی و فارسی زبان رسمی ایران است.

ایران به عنوان یک سرزمین و یک ملت دارای تاریخی کهن (دست کم هفت هزار سال) است و یکی از تاریخی‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود.

ایران به واسطه قرار گرفتن در منطقه مرکزی اوراسیا دارای موقعیتی ژئواستراتژیک است. این کشور از اعضای پایه گذار سازمان ملل متحد، گروه نم، سازمان کنفرانس اسلامی ، اوپک و سازمان اکو است ، ایران یک قدرت منطقه‌ای در جنوب غربی آسیا است و جایگاه مهمی را در اقتصاد جهانی به واسطه در اختیار داشتن صنعت نفت، صنعت پتروشیمی و گاز طبیعی برای خود بدست آورده‌است.

 

پایتخت
مختصات جغرافیایی
بزرگ‌ترین شهر
زبان رسمی
نوع حکومت
رهبر
رئیس جمهور
انقلاب اسلامی
تاریخ انقلاب
روز جمهوری اسلامی
مساحت کل
مساحت آب ها(%)

:  تهران
:  35°41′ N 51°25′ E
:  تهران
:  زبان فارسی
:  جمهوری اسلامی
:  سید علی حسینی خامنه ای
محمود احمدی نژاد
برکناری محمدرضا پهلوی
:  22 بهمن 1357
:  12 فروردین 1358
:  1,648,195 کیلومتر مربع
:  0,7

 
 

جمعیت ( 1385 )
تراکم جمعیت
تولید ناخالص داخلی-کل
تولید ناخالص داخلی-سرانه
شاخص توسعه انسانی
واحد پول
منطقه زمانی
در تابستان ( DST )
کد بین المللی خودرو
دامنه اینترنتی
پیش شماره تلفن

:  ۷۰٬۴۷۲٬۸۴۶
:  ۴۲٫۸/km²
:  ۶۱۰٫۴ میلیارد دلار
:  ۸٬۹۰۰ دلار
:  ۰٫۷۴۶
:  ریال ایران
:   (UTC+3.30)
:   (UTC+4.30)
:   ir
:   .ir
:   0098