کدام آموزشگاه زبان را انتخاب کنم؟

یکی از دغدغه های زبان آموزان انتخاب یک آموزشگاه زبان خوب و کارآمد است، تا از هدر رفت پول و وقت فرد جلوگیری به عمل آید، آموزشگاه های زبان خارجی اید چند فاکتور را در کارنامه کاری خود داشته باشند تا بتوان به آنها به عنوان یک مرکز آموزشی کامل نگاه  کرد. در ادامه به چند مورد از این ویژگی ها اشاره می کنیم. 
 

مشاوره کامل و راهنمایی صحیح زبان آموزان

یکی از راه های تشخیص آموزشگاه زبان خوب، میزان توجه و اهمیت مدیران و مشاوران آن مجموعه به اهداف و ویژگی های زبان آموز و برطرف کردن سوالات و ابهامات مختلف او است. اولویت اول یک آموزشگاه زبان های خارجی باید حفظ حقوق زبان آموزان که شامل آموزش بهینه، کارآمد و بروز ، استفاده از اساتید کارآمد که منجر به  موفقیت وی می شود باشد. 

فضای آموزشی مناسب

مهم ترین فاکتوری که یک محیط آموزشی خوب باید از آن برخوردار باشد، آرامش است. فضای مناسب آموزشی، میزان استرس فرد را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. ضروری است که این فضا، آرامش و امنیتی همچون خانه را به فرد القا کند، زیرا محیط تنش زا و پر استرس در بیشتر آموزشگاه ها (از صدای زنگ گرفته تا هیاهو و رفت و آمد زیاد)، دشمن اصلی یادگیری است.

وظایف اساتید

تسلط داشتن بر یک زبان و حتی مادرزادی بودن یک زبان، ملاک خوبی برای انتخاب استاد زبان نیست، مگر نه این است که زبان فارسی زبان مادری ماست؟ اما آیا همه ما می توانیم معلم خوبی برای تدریس مکالمه زبان فارسی به خارجی ها باشیم؟

در یک آموزشگاه زبان خوب باید از دید دانشجویان، میزان محبوبیت و رضایت از عملکرد استادان و مشاوران، به شکل نموداری در تابلوی اعلانات آموزشگاه قرار گیرد تا مراجعه کنندگان در مرحله انتخاب، دیدی کلی نسبت به عملکرد استادان چه از لحاظ سطح علمی و چه از جهت مهارت تدریس و اخلاق به دست آورند.

منابع تدریس

اگر بخواهم بهترین ملاک برای یک کتاب خوب را به شما بگویم، این است که کتاب باید از زبان مؤلف چگونگی تدریس و تکنیک های پیشنهای وی را به صورت صفحه به صفحه به اطلاع استادان برساند و شاید بتوان مثلا تنها دلیل موفقیت کتاب هایی مثل American English file را در چیدمان راحت کتاب برای راهنمایی استادان در Teachers’ Book دانست، زیرا هر چه رابطه مؤلفان کتاب ها و استادان بیشتر باشد، موفقیت استاد در ایجاد محیطی مناسب بیشتر خواهد بود. پس یا آموزشگاه باید خود به تألیف کتاب و جزوات بپردازد یا باید از کتاب هایی با راهنمای بسیار جامع تدریس استفاده کند.

سیستم ارزشیابی

آزمون های موسسات در محیط آموزشی به هیچ وجه نباید بار استرس زایی داشته باشند. طبق استانداردهای بین المللی، امتحان های میان دوره (Quiz) باید با امکان مراجعه به جزوه (Open Book) باشد. محول کردن پروژه های مهیج و مورد علاقه هر فرد به او در طول ترم به جای امتحانات استرس زا و سنگین و پرحجم آخر ترم بسیار موثر خواهد بود و نتایج آن به خصوص در پیشرفت زبان آموزان از این طریق به مراتب بیشتر و بهتر از روش های دیگر می شود.

نکته دیگر در ارزشیابی یک موسسه خوب نظرسنجی های مختلف در مورد اجزاء مختلف سیستم مانند استاد، کارمندان،  سوپروایزر و... بوده که باید نظر زبان آموزان را بطور دقیق اخذ کرده و پردازش نمایند و بعد از استخراج نتایج به رفع آن اقدام نمایند.